Södertälje IF bildades 1907 och är en förening för friidrott, skidåkning och orientering

Alla medaljörer och medaljer

SM-medaljer

ÅrIdrottGrenNamn
1920BoxningTungvikt2Bernhard Johansson
1921BoxningTungvikt1Bernhard Johansson
1924FriidrottTresteg3John Öberg (13.88)
1925FriidrottTresteg1John Öberg (14.40)
1926FriidrottTresteg2John Öberg (14.13)
1927FriidrottTresteg2John Öberg (14.29)
1928FriidrottMaraton (40km)3Carl Carlsson (2:43:47)
1931Friidrott10 000m2David Carlsson (32:02.4)
1931FriidrottMaraton (40km)3Carl Carlsson (2:48:13)
1934Gång5000m3Erik Wallin (23:16.1)
1940FriidrottTerräng 8 km1Gösta Östbrink (29:32.0)
1944Gång10km3Ernst Andersson (45:36.0)
1944Gång10 km lag1Ernst Andersson, Alf Widblom, Bengt Thordmark (2:16:57.0)
1945Orientering1Olle Nilsson
1945Gång10 000m lag2Bengt Thordmark, Alf Widblom, Ernst Andersson (2:22:10.5)
1946Friidrott400m1Sven-Erik Nolinge (48.5)
1946Gång25km3Bengt Thordmark (2:11:39.8)
1954Friidrott4x1500m3Karl-Erik Nygren, Arne Andersson, Karl-Erik Andersson, Erling Hansson
1956Friidrott10 000m lag2(11) Rickard Berglind, (13) Erling Hansson, (29) Rolf Eriksson (1:38:34)
1956Friidrott4x1500m2Karl-Erik Nygren, Arne Andersson, Erling Hansson, Ragnar Svärd
1957Friidrott10 000m lag2Rickard Berglind, Rolf Eriksson, Bertil Hugosson (1:37:37)
1957FriidrottHöjd2Richard Dahl (2.01)
1958Friidrott10 000m lag1(8) Rickard Berglind, (9) Rolf Eriksson, (10) Bo Staflund (1:34:25)
1958FriidrottTerräng 8km lag3(9) Rickard Berglind, (11) Rolf Eriksson, (22) Gunnar Niska
1958Friidrott400m häck3Ingvar Marks (53.4)
1958FriidrottHöjd2Richard Dahl (2.01)
1958Friidrott4x400m2Ingvar Marks, Lennart Andersson, Göran Åström, Uno Elofsson (3:15.0)
1959FriidrottTerräng 8 km2Rickard Berglind ( 26:29.8)
1960Friidrott10 000m3Rickard Berglind (30:20.6)
1960Friidrott10 000m lag1(3) Rickard Berglind, (11) Gunnar Niska, (13) Bo Andersson (1:34:29)
1960FriidrottTerräng 8 km1Rickard Berglind (23:52.0)
1960FriidrottTerräng 8 km lag2Rickard Berglind, Gunnar Niska, Bo Andersson
1960Friidrott400m häck3Ingvar Marks (54.3)
1960FriidrottHöjd3Rickard Dahl (1.95)
1960FriidrottTresteg2Lars Karlbom (14.79)
1961Friidrott10 000m3Rickard Berglind (30:23.2)
1961Friidrott10 000m lag1(3) Rickard Berglind, (5) Georg Flack, (13) Gunnar Niska (1:33:47)
1961Friidrott30 km landsväg3Georg Flack (1:43:16.4)
1961FriidrottTerräng 8 km lag1(1) Rickard Berglind, (5) Georg Flack, (23) Bo Andersson
1961FriidrottTerräng 8 km1Rickard Berglind (24:17.0)
1961FriidrottTresteg2Lars Karlbom (14.73)
1961Friidrott4x400m2Ingvar Marks, Bengt Fardelius, Göran Åström, Stig Fallberg
1961FriidrottSvensk Stafett3Gustav Kjellström, Göran Åström, Ingvar Marks, Stig Fallberg
1962Friidrott10 000m3Rickard Berglind (29:54.8)
1962FriidrottTerräng 8 km1Rickard Berglind (23:09.3)
1962FriidrottTerräng 8 km2(1) Rickard Berglind, (5) Georg Flack, (22) Gunnar Niska
1963Friidrott10 000m lag1(5) Rickard Berglind, (16) Gunnar Niska, (17) Inge Berglind (1:35:16)
1964FriidrottStav1Tapio Mertanen (4.60)
1964Friidrott30 km landsväg3Rickard Berglind (1:48:08.0)
1964Friidrott4x400m2Ingvar Marks, Göran Källström, Carl-Gustaf Johansson, Bengt Fardelius
1965Friidrott400m3Carl-Gustaf Johansson (48.6)
1965Friidrott30 km landsväg1Rickard Berglind (1:37:54)
1966FriidrottStav1Tapio Mertanen (4.50)
1968Gång20km1Örjan Andersson 1:35:35.0)
1968Gång20km lag3Örjan Andersson, Allan Hagström, Vidar Martinell
1968Gång50km1Örjan Andersson (4:29:19.0)
1968Gång50km lag3Örjan Andersson, Allan Hagström, Vidar Martinell (14:43:34.0)
1969Gång20km lag3Örjan Andersson, Klas Gustafsson, Allan Hagström (5:05:49.0)
1969Gång10 000m3Örjan Andersson (48:21.1)
1970Gång10 000m3Örjan Andersson (47:37.0)
1970Gång50km1Örjan Andersson (4:29:31.0)
1970FriidrottTerräng 4km3Britt Malmström (15:08)
1970FriidrottTerräng 4km lag3(3) Britt Malmström, (8) Ulla Lindqvist, (13) Ingrid Andersson (47:17)
1970FriidrottHöjd2Siv Yllman (1.73)
1974Friidrott110m häck2Rajne Söderberg (14.7)
1977FriidrottSpjut1Kenth Eldebrink (80.90)
1978FriidrottSpjut2Kenth Eldebrink (80.92)
1979FriidrottSpjut1Kenth Eldebrink (86.92)
1981FriidrottKula1Ann-Marie Tornegård (14.46)
1982FriidrottSpjut1Kenth Eldebrink (85.82)
1982FriidrottKula2Ann-Marie Tornegård (14.18)
1983FriidrottSpjut3Kenth Eldebrink (78.78)
1983FriidrottKula1Ann-Marie Tornegård (14.52)
1984FriidrottSpjut1Kenth Eldebrink (83.28)
1984FriidrottKula2Ann-Marie Tornegård (14.32)
1985FriidrottSpjut2Kenth Eldebrink (84.70)
1985FriidrottKula2Ann-Marie Tornegård (14.12)
1988Friidrott800m3Malin Ewerlöf (2:05.90)
1988Friidrott1500m1Malin Ewerlöf (4:12.44)
1989FriidrottTerräng 4km1Malin Ewerlöf (13:44)
1990Friidrott800m2Malin Ewerlöf (2:05.97)
1990Friidrott1500m1Malin Ewerlöf (4:25.95)
1990FriidrottTerräng 4km5Malin Ewerlöf (13:41)
1991Friidrott800m2Malin Ewerlöf (2:05.25)
1991Friidrott1500m2Malin Ewerlöf (4:13.22)
2002FriidrottSpjut3Gabriel Wallin (72.21)
2003FriidrottSpjut3Gabriel Wallin (72.33)
2007FriidrottSpjut3Gabriel Wallin (77.99)
2009FriidrottSpjut2Gabriel Wallin (70.01)
2011FriidrottSpjut2Gabriel Wallin (77.18)
2012FriidrottSpjut2Gabriel Wallin (78.70)
2013FriidrottSpjut2Gabriel Wallin (79.69)
2014FriidrottSpjut1Gabriel Wallin (76.83)
2015FriidrottSpjut3Gabriel Wallin (74.68)
2016FriidrottSpjut3Gabriel Wallin (76.96)
2017FriidrottSpjut3Gabriel Wallin (69.49)

Listan sammanställd ur diverse källor, Nordisk familjeboks sportlexikon. Svenska Dagbladets årsbok, samt med hjälp av Ole Petter Sandvig, A Lennart Julin, Bengt Holmberg, Birger Fält och framför allt Erik Wigers bok Svenska Mästerskapen i friidrott 1896-2005